teatr pamietam slabo, tematyka diabelska, sceneria chyba nawiazuje do piekla, znamiennym w tej sztuce jest powtarzajacy sie motyw miniaturowych silaczy tanczacych w kolko pod kloszem, za kazdym razem po tancu liczba silaczy zmniejsza sie o jeden, klosz jest podnoszony przez postac normalnych rozmiarow, prawdopodobnie jest to diabel,

sgruszcz

Był bodajże jakiś teatr tv z lat 70/80 o diable z młodym Markiem Kondratem.

sgruszcz

Może "Igraszki z diabłem" (1979) ? Premiera była w 1980 r. "Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszony żołnierz, Marcin Kabat. Wędruje borem, lasem, aż do Czarciego Młyna, gdzie mieszkają diabły czyhające na ludzkie dusze. Wojak zatrzymuje się koło chaty Sarki-Farki, rozbójnika napadającego na podróżnych. Dzielny weteran i opryszek przypadają sobie do serca i postanawiają ramię w ramię zmierzyć się z piekielnymi mocami. "

Jest jeszcze "Zapomniany diabeł" (1985). "Niewątpliwie największą popularność przyniosły czeskiemu pisarzowi "Igraszki z diabłem" - polską prapremierę przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 r., później wystawiano tę baśń sceniczną w adaptacji lalkowej Władysław Jaremy, a inscenizację telewizyjną w 1980 r. zrealizował twórca dzisiejszego spektaklu, Tadeusz Lis. W swojej ojczyźnie - i dzięki przekładom także poza nią - Jan Drda (1915-70) był ceniony również jako autor powieści (debiut z 1940 r. "Miasteczko na dłoni", "Woda życia", "Wędrówki Piotra Arcyłgarza") i opowiadań ("Milcząca barykada", "Krasna Tortiza") oraz książek będących owocem jego działalności dziennikarskiej ("Listy z Norymbergi", "Gorąca ziemia"). Osobne miejsce w jego spuściźnie zajmują dramaty, poza słynnymi "Igraszkami" - "Jako i my odpuszczamy", "Magdalenka" czy wreszcie "Zapomniany diabeł", klechda obficie czerpiąca z kultury czeskiego Podgórza."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones